Voor het eerst ooit staat bedrijfsonderbreking niet in de top twee risico's en zakt naar positie #3 (29%). Toch blijft dit een aanzienlijke zorg, aangezien het een gevolg kan zijn van andere risico's in de mondiale top 10.
2025 was een jaar van verschuiving naar protectionistische handelsbeleid en tariefoorlogen die onzekerheid brachten in de wereldeconomie. Het was ook een jaar van regionale conflicten in het Midden-Oosten en Rusland/Oekraïne, grensgeschillen tussen India/Pakistan en Thailand/Cambodja, en burgeroorlogen in Afrika – een trend die zich in 2026 voortzet met de Amerikaanse interventie in Venezuela.
Geopolitieke risico's zetten toeleveringsketens onder toenemende druk, maar slechts 3% van de respondenten beschouwt hun supply chains als ‘zeer veerkrachtig’. Alleen al in het afgelopen jaar zijn handelsbeperkingen verdrievoudigd en treffen ze naar schatting 2,7 biljoen dollar aan goederen – bijna 20% van de wereldwijde import volgens Allianz Trade. Dit drijft bedrijven ertoe trends zoals friendshoring en regionalisering te verkennen.
Niet verrassend stijgt het risico van politieke risico's en geweld twee plaatsen naar #7, de hoogste ranking ooit. Het nauw verwante risico van veranderingen in wetgeving en regelgeving – inclusief handelstarieven – staat wereldwijd op #4, onveranderd jaar-op-jaar maar met een toename in respondenten, gedreven door zorgen over groeiend protectionisme.
Wereldwijde verlamming van de toeleveringsketen door een geopolitiek conflict wordt door 51% van de respondenten beschouwd als het meest plausibele ‘black swan’-scenario dat zich in de komende vijf jaar zou kunnen voordoen.